Zastosowanie łączników elektrycznych

Zastosowanie łączników elektrycznych

Łącznik elektryczny służy do załączania lub wyłączania prądu w obrębie obwodów elektrycznych. Najogólniej mówiąc, służy on do wszelkich operacji łączeniowych. Pod względem przeznaczenia do pracy w sieciach elektrycznych, dzielimy je na różne kategorie. Rodzaj prądu w torze głównym dzieli łączniki na łączniki prądu stałego, zmiennego oraz uniwersalne. Istnieją także narzędzia wysoko i niskonapięciowe, a także pod względem funkcjonalności – główne i pomocnicze.

Jaki rodzaj osprzętu wybrać

Końcowym etapem każdej instalacji elektrycznej jest montaż gniazd oraz łączników. Zanim jednak przejdziemy do etapu montażu, powinniśmy zastanowić się nad rodzajem osprzętu. Przede wszystkim trzeba patrzeć na możliwości zastosowania i funkcjonalność. Na przykład w przypadku łączników podtynkowych, należy wpuścić wcześniej w ścianę puszkę elektryczną, a kolei natynkowy jest przykręcany bezpośrednio do płaszczyzn ścian. Jednym z najważniejszych aspektów są walory estetyczne, ponieważ gniazda i łączniki https://sklep.elektrospark.pl/laczniki,7818.html będą stanowić element dekoracyjny mieszkania.

Zastosowanie łączników elektrycznych

Jednak wygląd jest sprawą drugorzędną, najważniejsza jest funkcjonalność. Łączniki jednobiegunowe charakteryzują się jednym przyciskiem, stosowane są w obwodzie pojedynczym oświetlenia. Są proste i szybkie w instalacji. Łączniki dwubiegunowe również posiadają jeden włącznik, jednak uruchamiamy nim dwa obwody. Osprzęt schodowy przeważnie pracuje w parach, montowany jest przy stopniach. Łączniki świecznikowe posiadają dwa lub więcej przycisków. Znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie każdy z obwodów może być uruchamiany pojedynczo np. gdy żyrandol posiada 4 żarówki,a chcemy włączyć tylko dwie z nich. Z kolej łączniki żaluzjowe pozwalają na uruchomienie tylko jednego przycisku w jednym momencie. Znajdują zastosowanie np. przy regulowaniu żaluzji, gdzie jeden przycisk podnosi, natomiast drugi opuszcza kotarę.

Rodzaje łączników pod względem montażu

Pod względem montażu łączniki dzielimy na podtynkowe i natynkowe. Wygląd pierwszych jest bardziej estetyczny, często stanowi dodatkową dekorację pomieszczeń. Stosowane są w budynkach, które posiadają specjalnie przygotowaną instalację elektryczną. Gniazda natynkowe montuje się na powierzchni ścian. Plusem jest to, że nie trzeba dodatkowo kuć w ścianach. Znajdują zastosowanie w pomieszczeniach gospodarczych lub piwnicach, gdzie estetyka nie jest tak istotna.

Na rynku obecnych jest bardzo dużo produktów do wyboru. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Istotne są nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalność łączników. Należy zastanowić się, do czego dokładnie będą nam służyć i w jakim miejscu zostaną zamontowane.

Dodaj komentarz